Apie mus     |   Termoviziniai tyrimai    |   Termovizoriai    |   Kontaktai
 

   Straipsniai

Chroniškos pastatų ligos

Pastato šiluminės savybės jau seniai tapo vienu iš svarbiausių jo vertės kriterijų. Šiltas ir taupus - kitokio šiuolaikinio statinio jau ir nebeįsivaizduojame. Deja, kaip rodo tyrimai jau keletą metų Lietuvoje atliekami specialiu prietaisu - termovizoriumi, prasta šilumos izoliacija -- ne vien tik seniau mūsų šalyje statytų pastatų chroniška liga. Panaši diagnozė dažnai nustatoma ir naujos statybos būstams bei kitiems naujiems statiniams.
Pakankamai dar naujas Lietuvoje tyrimo būdas - termovizija – paremtas infraraudonųjų spindulių, kuriuos skleidžia pastato paviršius matavimu per atstumą.
Vaizdo kamerą primenančiu prietaisu - termovizoriumi – fiksuojamas infraraudonųjų spindulių intensyvumas. Kuo paviršiaus temperatūra didesnė, tuo jis intensyvesnis, vadinasi, ir šilumos izoliacija blogesnė.
Termonuotraukoje temperatūrą atitinka spalvos: kuo aukštesnė temperatūra, tuo šviesesnė spalva, ir atvirkščiai. Todėl vos žvilgtelėjus į termonuotrauką, šilumos izoliacijos brokas matyti kaip ant delno.

Susirūpina tik atšalus orams

Anot bendrovės “Termoviza”, užsiimančių termoviziniais Tyrimais, direktoriaus Laisvūno Varevičiaus, termonuotraukas dažniausiai užsisako individualių namų savininkai, rečiau – daugiabučių namų bendrijos.
Termonuotraukos ypač praverčia susiruošus renovuoti, šiltinti namus.
Kaip žinia, tai kainuoja nemažus pinigus. Tuo tarpu pasidarius pastato termonuotraukas, finansinę renovacijos naštą galima palengvinti. Mat, pirmiausia gali būti šiltinamos tik labiausiai pažeistos vietos (jos aiškiai matomos termonuotraukoje), o vėliau, jeigu reikės, namą galima baigti šiltinti ir iki galo.

Pageidaujančių termovizoriumi išsitirti savo gyvenamųjų namų šilumos izoliacijos būklę visada padaugėja atšalus orams.

L.Varevičius sakė, jog bendrovės telefonas kaiste kaito ir šių metų pradžioje, kai visoje Lietuvoje stipriai paspaudė šaltukas.
"Sulaukėme nemažai užsakymų, tarp kurių buvo ir vienas itin tipiškas atvejis. Skambino šilumos tinklų bendrove pasipiktinę vieno namo gyventojai, kurie skundėsi, kad šalia stovinčio visiškai analogiško daugiabučio gyventojai už šilumą moka kelis kartus mažiau nei tenka jiems mokėti.
Viename ir kitame name atlikome tyrimus, kurie aiškiai parodė, kad ten, kur nuo seno įkurta bendrija rūpinosi namu, - sandarūs langai ir durys, rūsiuose izoliuoti vamzdynai, todėl namas yra pakankamai gerai izoliuotas ir šiltas. Tuo tarpu kito namo laiptinėje - palaikiai, net su išdaužtais stiklais langai, nesandarios durys, todėl ir šilumos nuostoliai dideli", - pasakojo L.Varevičius.
Dabar bendrovės specialistai laukia šaltesnių orų, kad galėtų atlikti ir kitus užsakymus. Mat, tam, kad matavimai būtų tikslūs, lauke temperatūra turi būti žemiau nulio.

Šiltinimo klaidos -- tradicinės

Žmonės kartais dar gana skeptiškai vertina šiuos tyrimus. Atseit, kam reikalingi dar kažkokie tyrimai, jei ir taip jauti, kaip pro langus ar sienas eina šaltis. Specialistai tvirtina, jog tokie pojūčiai gali būti apgaulingi ir netikslūs. "Vieno namo gyventojai buvo įsitikinę, kad šiluma iš jų namo iškeliauja pro nesandarius langus. Termonuotrauka parodė, kad problema – ne langai, o pastato sienos su nesandariomis siūlėmis", - pasakojo L.Varevičius. Anot jo, iš esmės didžioji dalis šiltinimo pažeidimų yra tradiciniai ir nuolat pasikartojantys. Dažniausiai šalčio tiltai randami lauko sienų kampuose, stogo ir sienos sandūroje, pirmojo aukšto grindų bei sienų susijungimuose. Prastai būna įstatyti ir užsandarinti langai, durys. Pasitaiko ir pačių langų profilių defektų.
Dažnas reiškinys - nesandarios blokinių namų sienų siūlės, neizoliuoti vamzdynai daugiabučių namų rūsiuose bei pastatų cokolinėse dalyse. Šiluma lauk iškeliauja pro neizoliuotus karšto ir cirkuliacinio vandens vamzdynus, įrengtus daugiabučių namų sienose. Labai dažnai siena už radiatorių būna prastai izoliuota ir jie tiesiog šildo lauko sieną. Tokiais atvejais, anot specialistų, problema sprendžiama labai paprastai. Tereikia už radiatoriaus pritvirtinti šilumą atspindinčią izoliacinę medžiagą.

Nustato šildomų grindų defektus

Neretai šilumos izoliacijos pažeidimai būna užprogramuoti jau pačiose šiltinimo technologijose arba tam tikrose konstrukcijose. Kaip sakė taip pat termoviziniais tyrimais užsiimančios bendrovės "Statinių apšiltinimo medžiagos" direktorius Rimantas Sabaliauskas, patirtis parodė, kad nemažai šilumos izoliacinių problemų kyla statant iš dujų silikato blokelių. "Pastato iš dujų silikato blokelių konstrukcijoje yra daug monolitinių juostų, sąramų, kurias sudėtinga gerai izoliuoti. Tose vietose susidaro šalčio tiltai, sienos peršala, pelyja", -- pasakojo R.Sabaliauskas.
Termonuotraukų kartais prireikia ir šildomas grindis įsirengusiems šeimininkams. Pirmiausia, jei kyla įtarimų, kad yra trūkęs vandens vamzdelis. Bet būna, kad žmonės kreipiasi namų virtuvėje, kurios grindys yra šildomos, norėdami pasistatyti barą. Tam, kad jį pritvirtinti nepradūrus vamzdelio, reikalinga grindų termonuotrauka.

Energetinis pastato pasas

Pastato šilumos izoliacijos tyrimai neužsibaigia vien tik termonuotraukomis. Tiesa, kartais užsakovai pageidauja tik jų, nes jiems rūpi, kur yra pažeistos vietos, o kaip jas susitvarkyti jie jau žino patys. Tiems, kas pageidauja, šalia termonuotraukų pateikiamos ir rekomendacijos, ką reikėtų daryti, kokias šiltinimo medžiagas naudoti, pasiūlomos darbus galinčios atlikti bendrovės.
Vienos termonuotraukos kaina - 50 litų. Paprastai namo ar buto ištyrimas kainuoja 300 – 900 litų.
L.Varevičius įsitikinęs, kad be pastato termonuotraukų neturėtų būti perkamas nei vienas namas ar butas (tai jau daroma kaimyninėje Estijoje). "Žmonėms kol kas labiausiai rūpi vieta, dar - kaip atrodo tas būstas. Bet, kodėl neįsitikinus, ar jis tikrai toks šiltas, kaip deklaruoja statybininkai. Juk nuo to priklausys, kiek kainuos jo eksploatacija", -- kalbėjo L.Varevičius.
Jis mano, kad jokia bėda, jei būstas perkamas ne šildymo sezono metu, kuomet tik ir įmanoma atlikti termovizinius tyrimus. Reikalavimą atlikti tyrimus galima numatyti su būsto pardavėju pasirašant sutartį. Joje,pavyzdiui, galima numatyti sąlygą, kad tam tikra pinigų dalis už būstą bus sumokėta, tik padarius termonuotrauką.

Šiandien toks reikalavimas galbūt atrodo ir ne visai įgyvendinamas, tačiau Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, kur termonuotraukos arba energetinis pastato pasas yra privalomas kiekvienam naujam statiniui, tai taps būtinybe.

Parengė AP